تبلیغات
مطالب اینترنتی - مطالب شهریور 1396
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
مطالب اینترنتی
چهارشنبه 15 شهریور 1396 :: نویسنده : نویسنده        

 آیا داشتن دوست دختر در اسلام حرام است؟

آیا داشتن دوست دختر در اسلام حرام است؟

در اسلام نه آزادی مطلق و رها پذیرفته شده است و نه محدودیت و منع هر گونه رابطه، بلکه ارتباط بین دو جنس مخالف در یک چهارچوب مشخص تعریف شده است.در واقع دیدگاه اسلام ناظر به نگرش (اعتدالی) است.
از نظر شرع مقدس اسلام هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد. با نگاهی به پاسخ مراجع عظام تقلید به برخی از استفتاءات، این مطلب روشن می شود:
آیا در گفتگوی زن و مرد نامحرم، فرقی بین گفت و گوی مستقیم و از راه دور هست؟
همه مراجع: خیر، هیچ تفاوتی در حکم نمی کند و در هر دو مورد، اگر با قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشکال دارد.[1]
چت کردن با جنس مخالف و رد و بدل کردن صحبت های معمولی، چه حکمی دارد؟
همه مراجع: در صورتی که خوف فتنه و کشیده شدن به گناه وجود داشته باشد. جایز نیست.[2]
آیا سلام کردن مرد به زن نامحرم و زن به مرد نامحرم، جایز است؟
همه ی مراجع: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد، اشکال ندارد.[3]
شوخی کردن با نامحرم چه حکمی دارد؟
همه ی مراجع: اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا بترسد به گناه بیفتد، جایز نیست.[4]
آیا ارتباط صمیمی بین دختر و پسر در هنگام همکاری یا مهمانی اشکال دارد؟
همه ی مراجع: دوستی بین دختر و پسر جایز نیست؛ چون ترس افتادن به گناه در میان است. اما ارتباط شغلی، اگر باعث مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد.[5]

از مجموع مطالب و مسائل مطروحه ی فوق نتیجه می گیریم که: هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد.

از مجموع مطالب و مسائل مطروحه ی فوق نتیجه می گیریم که: هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، قبل از ازدواج، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، اگر با قصد لذت (جنسی) باشد و یا خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد.

اما ارتباط شغلی و حرفه ای و علمی و تحصیلی، اگر باعث فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد.
یکى از حدود الهى که متاسفانه خیلی کم رنگ در جامعه شده است و به آن بی توجه هستند، دوست نبودن با نامحرم (جنس مخالف) است. قرآن خطاب به مردان و زنان مسلمان مى ‏فرماید:

وَ لا مُتَّخِذى أَخْدان‏ (مائده/ ۵) ومردان دوست پنهانى نگیرید.

وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدان (نساء/۲۵) وزنان دوست پنهانى نگیرند.

با توجه به این موضوع به پرسش ها و پاسخ های زیر توجه کنید.
پرسش: دوستى زن و مرد نامحرم و نامه نگارى و تماس تلفنى با یکدیگر چه حکمى دارد؟
پاسخ: همه مراجع: حرام است‏. (مسائل جدید، ج ۵، ص ۷۳؛ استفتائات بهجت، ج ۳، س ۶۸۳؛ استفتائات مکارم، ج ۳، س ۶۸۳؛ اجوبه الاستفتائات، س ۷۷۱٫)
پرسش: آیا دوستى با نامحرم به‏ عنوان آزمایش طرف مقابل‏ جایز است؟
پاسخ: جایز نیست. (استفتائات سبحانى، ج ۲، س ۱۲۲۹٫)
پرسش: اگر کسى به جنس مخالف بگوید دوستت دارم چه حکمى دارد؟
پاسخ: جایز نیست، چون ترس افتادن به گناه در میان است . (اجوبه الاستفتائات، س ۷۷۶؛ جامع الاحکام صافى، ج ۲، س ۱۶۶۱؛ استفتائات مکارم، ج ۲، س ۱۰۴۹ و ۱۰۷۵٫)

دوست داشتن شخصیت‏ هاى معنوى از جنس مخالف از روى محبت الهى مانعى ندارد. (احکام نگاه و پوشش، نشر معارف، ص ۷۶٫)

دوستى با نامحرم حرام است، چه با اطلاع و اجازه پدر باشد و چه بدون اجازه، چه با هدف ازدواج باشد و چه نباشد. (استفتائات مکارم، ج ۲، س ۱۰۴۹ و ۱۰۷۵٫)

وعده و قرار با دوستان نامحرم، حرام است و سفر به عنوان دیدار آنها سفر معصیت محسوب مى‏شود و باید در چنین سفرهایى نماز را کامل خواند. قرآن مى‏ فرماید:

لا تُواعِدُوهُنَّ سِرًّا (بقره/ ۲۳۵٫) پنهانى با آنها قرار نگذارید.

منابع:
شهر سوال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی،
دانا کده بخش احکام شرعی

تبیان

The post آیا داشتن دوست دختر در اسلام حرام است؟ appeared first on جذاب.


لینک منبع و پست :آیا داشتن دوست دختر در اسلام حرام است؟
http://www.jazzaab.net/%d8%a2%db%8c%d8%a7-%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b3%d8%aa-%d8%af%d8%ae%d8%aa%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b3%d9%84%d8%a7%d9%85-%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f.htmlنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یک کهکشان که در فاصله‌ی ۵ میلیارد سال نوری آن‌ طرف‌تر قرار گرفته، شگفتی‌های جدیدی را در مورد جهان به ما می‌گوید.

برای نخستین‌بار، دانشمندان میدان مغناطیسی کهکشانی را مشاهده کرده‌اند که ۵ میلیارد سال نوری با زمین فاصله دارد. این کهکشان، اطلاعات بسیار باارزشی را در مورد شکل‌گیری و تکامل مغناطیس در جهان، در اختیار دانشمندان قرار داده است. پژوهشگران اکنون می‌توانند با قاطعیت بگویند تقریباً تمام اجرامی که در عالم شناخته شده هستند، خاصیت مغناطیسی دارند.

ستاره‌شناسان به تازگی با مشاهده‌ی یک کهکشان که در فاصله‌ی ۵ میلیارد سال نوری از زمین قرار گرفته، دریافته‌اند که این کهکشان دارای میدانی مغناطیسی همچون میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری است. تا به این لحظه، میدان مغناطیسی کهکشانی با این فاصله، دیده نشده بود و این کشف بزرگ، می‌تواند سرنخ‌های مهمی را در مورد چگونگی شکل‌گیری و تکامل مغناطیس در جهان به ما ارائه دهد.

از آن‌جایی که این کهکشان در فاصله‌ی ۵ میلیارد سال نوری از راه شیری قرار گرفته؛ بنابراین بدیهی است که ۵ میلیارد سال جوان‌تر از کهکشان ما است. این مشاهده‌ی جدید نشان داد که پیکربندی و قدرت میدان مغناطیسی این کهکشان، دقیقاً مشابه کهکشان راه شیری است. این شواهد نشان می‌دهند که میدان مغناطیسی کهکشان‌ها، در همان مراحل ابتدایی زندگی کهکشان‌ها به وجود می‌آیند و شرایطی پایدار را برای این کهکشان‌ها فراهم می‌کنند.

پروفسور برایان گَنسلِر از انستیتو ستاره‌شناسی و اخترفیزیک دانلَپ واقع در دانشگاه تورنتو، می‌گوید:

شواهد جدید نشان می‌دهند که مغناطیس، در ابتدای زندگی کهکشان و طی فرآیندی طبیعی به وجود می‌آید؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هر جرم آسمانی دارای خاصیت مغناطیسی است. این موضوع نشان می‌دهد که ما برای درک بهتر جهان، باید ابتدا مغناطیس را درک کنیم.

پژوهشگران برای مطالعه روی چگونگی تکامل میدان‌های مغناطیسی، باید ابتدا به رصد کهکشان‌های زیادی که در فواصل مختلفی از زمین قرار گرفته‌اند، بپردازند؛ این مشاهدات، داده‌های با ارزشی از کهکشان‌هایی با سن‌های متفاوت را در اختیار پژوهشگران می‌گذارد. متأسفانه در حال حاضر روشی برای مشاهده‌ی مستقیم میدان‌های مغناطیسی وجود ندارد و این یعنی انجام مشاهدات مختلف از کهکشان‌ها، کار ساده‌ای نخواهد بود.

راه شیری

تصویری از میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری. این میدان، همچون یک اثر انگشت غول پیکر به نظر می‌رسد.

اما این پایان ماجرا نیست؛ دانشمندان می‌خواهند با استفاده از اثر چرخش فارادی، مشاهدات خود را انجام دهند. اثر چرخش فارادی یا اثر فارادی در فضا را می‌توان به اثر انگشتی کیهانی تشبیه کرد که نور به هنگام عبور از میدان‌های مغناطیسی بر جای می‌گذارد. مشاهده‌ی این اثر، توسط اختروشی که در آن سوی کهکشان قرار گرفته، امکان‌پذیر می‌شود. نوری که از جانب اختروش منتشر می‌شود، به هنگام عبور از میدان مغناطیسی کهکشان، اثری از خود بر جای می‌گذارد که می‌توان به کمک اثر فاردی، روی آن مطالعه انجام داد.

رمز و راز مغناطیس

مغناطیس در تمام کیهان وجود دارد. سحابی‌های گازی، ستاره‌ها، سیاره‌ها، کهکشان‌ها و حتی خود جهان، همگی مغناطیسی هستند. وقتی که گفته می‌شود جرمی جامد مانند زمین، مغناطیسی است؛ به این معناست که هسته‌ی این جرم، همچون یک آهنربای بزرگ دو قطبی عمل می‌کند. با این حال، میدان‌های مغناطیسی بزرگ کهکشان‌ها، مانند کهکشان راه شیری، کم‌تر شناخته شده هستند. عامل به وجود آورنده‌ی میدان مغناطیسی کهکشان‌ها، هسته‌ی آن‌ها نیست؛ بلکه توسط تعداد بی‌شماری از الکترون‌ها که در فضای بی‌کران شناور هستند به وجود آمده است. همین موضوع توضیح می‌دهد که چرا میدان مغناطیسی کهکشان راه شیری میلیون‌ها بار ضعیف‌تر از میدان مغناطیسی زمین است و تک قطبی مخالف ندارد. این در حالی است که دیگر کهکشان‌های همسایه، همگی قطب‌های مغناطیسی دارند.

کهکشان

دو نقطه‌ی نورانی در این تصویر دیده می‌شود که هر دو، اختروش هستند. یک نقطه‌ی کم نور‌تر نیز بین این دو دیده می‌شود که همان کهکشانی است که دانشمندان میدان مغناطیسی آن را مشاهده کرده‌اند.

پروفسور برایان گَنسلِر می‌گوید:

کسی نمی‌داند که مغناطیس کهکشانی از کجا می‌آید و چگونه ایجاد می‌شود؛ اما در حال حاضر، ما سرنخی مهم را به‌دست آورده‌ایم که می‌تواند ما را در جهت حل این معما، یاری دهد. ما این‌کار را به کمک استخراج اطلاعاتی ۵ میلیارد ساله از کهکشانی دوردست انجام خواهیم داد.

حق با گَنسلِر است و ما در حال حاضر دانش زیادی از مغناطیس کیهانی نداریم؛ اما کمی با تأثیرات آن آشنا هستیم. وجود مغناطیس برای شکل‌گیری ستاره‌هایی نظیر خورشید و سیاره‌هایی نظیر زمین، بسیار ضروری است. مغناطیس از سیاره‌ی ما در برابر تابش مخرب کیهانی محافظت می‌کند. مغناطیس در فضا، ذراتی با سرعت و انرژی بالا تولید می‌کند و این ذرات می‌توانند جهش‌های تصادفی ژنتیکی را روی زمین ایجاد کنند و فرآیند تکامل موجودات را به پیش ببرند. به بیان دیگر، مغناطیس، حیات و جهانی که ما می‌شناسیم را شکل می‌دهد.لینک منبع

مطلب کهکشانی دوردست، چیزهای جدیدی در مورد جهان می‌گوید در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :کهکشانی دوردست، چیزهای جدیدی در مورد جهان می‌گوید
http://mofidestan.ir/2017/08/31/%da%a9%d9%87%da%a9%d8%b4%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%af%d8%b3%d8%aa%d8%8c-%da%86%db%8c%d8%b2%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%af%db%8c%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-%d8%ac/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
568874514
تاثیرات منفی تلفن همراه که میتواند به زندگیتان بزند
فن‌آوری تلفن همراه هم خوب و هم بد است، مهم‌ترین مسئله استفاده درست از تلفن همراه است، تنها با استفاده درست از آن زندگی مردم به زندگی راحت و سودمند تبدیل خواهد شد.

سیستم دیجیتالی نه تنها رفتار پرداخت ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بلکه سبب تفییر راه ما در برقراری ارتباط با مردم و شرکت‌ها شده است، تکامل فن‌آوری اطلاعات نشان دهنده تغییر زندگی انسان است. بنابراین نمی‌توان تکنولوژی تلفن همراه را در زمینه توسعه فن‌آوری اطلاعات نادیده گرفت. دستگاه‌های تلفن همراه تقریبا جایگرین رایانه‌های شخصی شده‌‌‌اند.

همچنین امروزه تکنولوژی تلفن همراه جایگزین موارد دیگر هم شده است به عنوان مثال جایگزین دوربین عکاسی برای عکس گرفتن و دستگاه‌های پخش فیلم برای پخش فیلم شده، در حال حاضر تلفن همراه در زندگی روزمره مردم نفوذ پیدا کرده است، اولین چیزی که شما در صبح از آن استفاده می‌کنید تلفن همراه است، تحلیلگران معتقدند تلفن همراه تاثیرات مثبت و منفی بر زندگی انسان دارد.

تاثیرات منفی تلفن همراه در زندگی انسان
اگر چه تکنولوژی تلفن همراه زندگی راحت‌تری برای انسان به ارمغان آورده است اما سلامت جسمی و روانی کاربرانی که بیش‌ از حد از فن‌آوری تلفن همراه استفاده می‌کنند را به خطر می‌اندازد.

کاربرانی که بیش از حد از تلفن همراه استفاده می‌کنند دچار گرفتگی عضلات انگشت و درد در اثر تایپ پیام کوتاه، بازی کردن و شایع‌ترین عارضه التهاب تاندون‌ها می‌شوند، همچنین دچار گرفتگی گردن می‌شوند که گرفتگی گردن سبب آسیب وارد شدن به عضلات پشت بدن می‌شود، خیره شدن به اندازه کوچک متون سبب خستگی چشم، تاری دید، گیجی و خشکی چشم می‌شود درد عضلات چشم به همراه گردن موجب سر درد می‌شود، و همچنین ممکن است دچار سندروم توهم لرزش و زنگ تلفن همراه شوند که سبب ایجاد اضطراب در افراد می‌شود، کاربرانی که بیش ازحد در دنیای مجازی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند ارتباطات چهره به چهره رافراموش کرده‌اند و با جستجو کردن پاسخ هر سوال در اینترنت دچار طوفان مغزی می‌شوند.

از دیگر تاثیرات منفی تلفن همراه بر روی زندگی زناشویی می باشد. همسر شما دوست ندارد زمانی که کنارش هستید با تلفن تماس بگیرید و یا پیامک دهید بررسی ها نشان داده اند افرادی که در رابطه عاشقانه هستند دوست ندارند طرف مقابلشان هنگام گذراندن وقت با ان ها زمان زیادی را با تلفن همراه خود بگذراند .این رفتار می تواند عوارضی برای زندگی عشقی شما داشته باشد.

محققان به این کار بی اعتنایی ناشی از موبایل می گویند و زمانی است که افراد توسط تلفن های همراه خود از توجه به شریک خود منحرف می شوند.

زمانی که کسی می فهمد طرف مقابلش به تلفن اش بیش از حد توجه می کند ،معمولا درگیری ایجاد شده و سبب نا رضایتی از رابطه می شود.

این کاهش رضایت از رابطه، به نوبه خود، منجر به کم شدن رضایت از زندگی و، در نهایت و در سطوح بالاتر منجر به افسردگی، می شود.

مردم اغلب فرض می کنند که تلفن همراه خیلی کم حواس شان را پرت می کند و هیچ اتفاق بزرگی نمی افتد اما بررسی ها نشان می دهد که در اغلب موارد وقتی یک زن و شوهر در حال صرف وقت با هم هستند اگر این ارتباط توسط یک فرد مراجعه کننده یا تلفن همراه قطع شود کمتر احتمال دارد که فرد در رابطه راضی بماند .”

“هنگامی که صرف وقت با فرد دیگری از شما مهم تر شود دیگر ا شوقی برای ادامه گفتگو نداریم و بیشتر تمایل داریم بدانیم تلفن در مورد چه موضوعی و چه کسی بوده و این ممکن است برای رابطه شما مضر باشد.

مطالعات محققان نشان داده است امروزه در تمامی روابط چیز مشترکی در این خصوص وجود دارد نقطه مشترک در مورد استفاده از تلفن همراه و تضعیف بنیاد شادی ما در رابطه.

تاثیرات تلفن همراه در زندگی انسان

تاثیرات مثبت تلفن همراه در زندگی انسان
آیا امروزه زندگی بدون تلفن هوشمند را می توانید تصور کنید؟ آیا می‌توانید در زمان تعطیلات به مقصد مورد نظرتان پنج تن کتاب همراه خود حمل کنید؟ آیا می‌توانید برای ارسال تصاویر به جای آپلود کردن تصاویر، سی دی را از طریق پست ارسال کنید؟ حتی امروزه اجاره یک ویدیو آسان‌تر از قبل شده است. تنها یک کلیک کردن جایگزین رفتن به فروشگاه دی وی دی شده است. بنابراین تکنولوژی تلفن همراه سبب بهبود زندگی مردم از جهات مختلف شده است، مردم از طریق پیام کوتاه، برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی، تماس تصویری، تماس صوتی، هر گونه فعالیت‌های اجتماعی به یکدیگربسیار نزدیک شده‌اند، در نتیجه آن به حفظ سلامت جسمی و روانی زمانی که اعضای خانواده دور از خانه هستند کمک می‌کند. مردم می‌توانند در اوقات فراغت خود از طریق تلفن همراه خود را سرگرم کنند، به عنوان مثال کتاب الکترونیکی بخوانند، بازی کنند دراینترنت گشت و گذار کنند.

تلفن همراه خدمات جدید، برنامه‌های کاربردی فرصت‌های مناسبی برای کسب و درآمد ایجاد کرده، به عنوان مثال برنامه اینستا گرام برنامه‌ای است که اکثریت کاربران آن در ایران جهت تبلیغات شغلی از آن استفاده می‌کنند. ازطریق تلفن همراه می‌توانید بیش از یک تماس تلفنی انجام دهید در صورتی که در محل کار خود حضور نداشته باشید می‌توانید از طریق تلفن همراه دور کاری انجام دهید. بنابراین تکنولوژی تلفن همراه زندگی راحت‌تری برای انسان فراهم کرده است. امروزه مردم از طریق تلفن همراه به جای روزنامه، رادیو و تلویزیون در هر زمان از وضعیت آب و هوا مطلع می‌شوند وهمچنین با استفاده از جی ‌پی‌ اس (GPS) از آب و هوا مطلع می‌شوند.

به طور خلاصه فن‌آوری تلفن همراه هم خوب و هم بد است، مهم‌ترین مسئله استفاده درست از تلفن همراه است، تنها با استفاده درست از آن زندگی مردم به زندگی راحت و سودمند تبدیل خواهد شد.

منبع: روان

The post تاثیرات منفی تلفن همراه که میتواند به زندگیتان بزند appeared first on جذاب.


لینک منبع و پست :تاثیرات منفی تلفن همراه که میتواند به زندگیتان بزند
http://www.jazzaab.net/%d8%aa%d8%a7%d8%ab%db%8c%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%86%d9%81%db%8c-%d8%aa%d9%84%d9%81%d9%86-%da%a9%d9%87-%d9%85%db%8c%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%b2.htmlنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :